Tipi to w ostatnim czasie bardzo popularna ozdoba pokoi dziecięcych. Oprócz tego, że może być piękną dekoracją jest też świetnym miejscem do zabawy. Zrobienie tipi nie jest bardzo trudne, wystarczy mieć podstawowe umiejętności szycia na maszynie.

Do uszycia tipi o boku 120 cm potrzebne będą:

  • około 3-4 metry tkaniny bawełnianej
  • polecam kupić grubszą, lepszej jakości, materiał będzie się ładniej układał i namiot będzie lepiej wyglądał.
  • 4 kije o długości 200 cm, średnica 22 mm
  • około 1 metr sznurka – nici pod kolor – opcjonalnie farba – nożyce
  • miarka i pisak
  • maszyna do szycia, u mnie Brother F400 – wiertarka i wiertło do drewna, u mnie 4 mm
  1. Wycinamy z materiału 4 trapezy o wymiarach góra 18 cm, dół 130 cm , wysokość 160 cm.

2. Najlepiej materiał rozłożyć w ten sposób i narysować trapezy.

3. Zszywamy boki trapezów. UWAGA materiał składamy lewymi! stronami do siebie.

Rozprasowujemy szew, obrzucamy górny brzeg, zawijamy go pod spód i przeszywamy prostym ściegiem. To samo robimy na dole. Ja mojego materiału nie podwijałam na dole, zostawiłam oryginalny brzeg fabryczny, który się nie strzępi.

3. Składamy jeszcze raz materiał tym razem prawymi stronami do siebie, odmierzamy 5cm od brzegu i przeszywamy prostym ściegiem. W ten sposób robimy tunel na kijek.

4. Tak samo postępujemy z kolejnymi dwoma bokami.

5. Ostatni czwarty trapez musimy lekko przekształcić, to będzie wejście do naszego tipi. od góry odmierzamy 20 cm i odcinamy taki mały trapez.

6. Pozostałą dolną część rozcinamy na pół. Proste boki obrzucamy i zaginamy pod spód, przeszywamy prostym ściegiem. Tak samo postępujemy z drugim bokiem.

7. Mały trapez przyszywamy górą do dwóch dużych kawałków.

8 Mamy gotowy przód tipi, wejście. Przyszywamy go w ten sam sposób co poprzednie kawałki do reszty namiotu. Czyli najpierw lewe strony do siebie, a później prawe 5 cm od brzegu robiąc tunele na kije.

9. Namiot jest w zasadzie gotowy. Ja chciałam, aby moje tipi było stabilniejsze więc w kijach przewierciłam dziurki, żeby przez nie przewlec sznurek łączący kije. Dziurki wywierciłam 20 cm od góry kija.

Końcówki kijów można pomalować farbą. Tipi gotowe Można do niego jeszcze uszyć matę – podłogę, wygodne poduszki, a do ozdoby girlandę, wiszące gwiazdki czy łapacz snów.