Skoro tu jesteś, pewnie się zastanawiasz, jaka maszyna do szycia będzie najlepsza na start. Na rynku znajdziemy mnóstwo maszyn, począwszy od tych posiadających kilka, podstawowych funkcji, a skończywszy na komputerowych kombajnach maszyno-hafciarskich w dodatku sygnowanych przez bardzo różne marki. Jak wybrać dobrą maszynę? Jakie funkcje powinna spełniać pierwsza maszyna do szycia?

Maszyna mechaniczna czy komputerowa?
Jak już pewnie wiesz, maszyna do szycia może być mechaniczna lub komputerowa. W maszynach starszego typu wybór ściegów oraz ich parametry (długość i szerokość) ustawia się za pomocą pokrętła. Maszyna komputerowa zazwyczaj posiada panel z wyświetlaczem oraz przyciski, którymi dokonujemy zmian w ustawieniach szycia. Ale różnica nie tkwi bynajmniej w uroku guziczków. Maszyny komputerowe są zdecydowanie łatwiejsze w obsłudze, posiadają pamięć prawidłowych ustawień, potrafią podpowiadać wybór stopki, zapobiegać błędom użytkownika (blokują ustawienia mogące spowodować awarię maszyny), pomagają wyszyć udaną dziurkę… Mają tak wiele zalet, że jeśli tylko stać cię na taką, nie wahaj się. Szczególnie na start polecamy model Brother NV15 – ta prosta maszyna komputerowa pomoże ci nauczyć się szybciej i bez stresu.

machine-location_7

Chwytacz wahadłowy czy rotacyjny?
Wszystkie maszyny do szycia Brother posiadają chwytacz rotacyjny. Jest to bardziej nowoczesne rozwiązanie. Taki chwytacz jest łatwiejszy w obsłudze, szpulkę z nitką wkłada się po prostu do otworu pod płytką ściegową. Zerkając podczas szycia, zawsze możemy sprawdzić, ile nitki nam jeszcze zostało w bębenku. Ale najważniejsze – chwytacz rotacyjny pracuje ciszej niż wahadłowy starszego typu. Hałas pracy maszyny jest zdecydowanie mniejszy i ma inny charakter – to raczej szum niż stukanie. Ważny atut Brothera, jeśli szyjemy w domu wieczorami.

Ile ściegów powinna mieć maszyna do szycia?

To zależy, do czego będzie nam potrzebna maszyna do szycia. Teoretycznie wystarczą nam dwa ściegi: ścieg prosty oraz zygzak. Jednak obrzucanie brzegów, ściegi elastyczne, wzmocnione, słowem różne użytkowe przydają się często w pracach domowych, a ozdobne nie tylko przy szyciu dekoracyjnym. Co powiesz na uroczo wyszywane dziurki z oczkiem, które mogą stać się ozdobą bluzeczki, taki ostatnim sznytem elegancji? Czasem warto znaleźć je po prostu pod palcem, chociaż rzeczywiście niekoniecznie już w pierwszej maszynie. Warto jednak mieć marzenia – nasza Brother NV1800Q dostępnych ściegów ma aż 232.

nv1800q

Jakie funkcje to MUST HAVE każdej maszyny do szycia?

Niezbędne funkcje to szycie do przodu i wstecz, pozostałe to już luksus… Zanim jednak kupisz swoją maszynę zwróć uwagę na wolne ramię, jeśli tego nie ma, wówczas skracanie spodni będzie więcej niż męką. A z luksusów, to automatyczny nawlekacz nici jest cudownym rozwiązaniem dla wszystkich, a szczególnie 40+, podobnie funkcja pozycjonowania igły (tu już bez ograniczeń wiekowych). Wiele ułatwia posiadanie automatycznej (bądź półautomatycznej) dziurki na guziki. I jeszcze warte grzechu jest automatyczne cięcie górnej i dolnej nici za przyciśnięciem guzika, ale to już jest uwaga z serii „warto mieć marzenia”.

desktop8

Stopki do szycia

Każda maszyna ma w swoim zestawie kilka stopek. Nie warto od razu kupować wszystkich dodatkowych, w przyszłości też można pozwolić sobie na mały prezent, jeśli rzeczywiście któraś okaże się potrzebna. Na początek w zupełności wystarczą te najważniejsze: stopka do ściegu zygzakowego, stopka do ściegu ślepego, stopka do obszywania dziurek oraz stopka do zamków błyskawicznych.

Upewnij się, co do producenta

Zaufany producent to gwarancja spokojnego użytkowania. Warto inwestować w stabilne marki, aby mieć dostęp do części i akcesoriów, aby korzystać z dorobku myśli inżynierskiej, updatów i innowacji. My możemy polecić Brothera – japońskiego producenta maszyn do szycia od 1907 roku, z siecią sklepów partnerskich w całej Polsce (w tej chwili to 39 punktów), znanego z troski o kulturę obsługi Klienta i najwyższą jakość sprzętu.

Umów się na prezentację w sklepie specjalistycznym

Sprawdź na żywo, czy naprawdę podoba ci się maszyna ze zdjęcia w internecie. Przetestuj, czy jest przyjazna, czytelna i łatwa w obsłudze, zapytaj, czy ma zabezpieczenia przed błędami obsługi debiutanta.

Jakie maszyny do szycia polecamy?

To trudne – wszystkie maszyny z naszej oferty warte są grzechu. Na pewno dla młodych, niecierpliwych debiutantów szczególnie polecamy Brother Little Angel KD144, w której zamontowano specjalną osłonę na igle, aby w pierwszym ferworze szyciowej euforii ochronić palce debiutanta. Dla statecznych uczennic mamy świetnie wyposażone i bardzo proste w obsłudze maszyny RH127 albo RL425 – idealne do domowego szycia.

3o7a1929-1

Zresztą każdy wybór Brothera będzie trafny, szczególnie, jeśli u specjalisty i pod jego okiem przetestujecie sobie maszyny – poziom hałasu, łatwość nawlekania i wyboru ściegów, stopień zabezpieczenia przed błędami obsługi i wreszcie przyjazny image. To też ważne, musicie się sobie podobać – Ty i Twoja maszyna:)